Arhiv Ledvice in Dializnega glasnika od zdaj tudi na dLib - Digitalna knjižnica Slovenije objavljena celotna digitalizirana arhiva Ledvice (1999-2021) in Dializnega glasnika (1982-1999).

Dializni center v Kočevju odprl vrata

Odprtje dializnega centra v Kočevju kaže na primer dobre prakse sodelovanja lokalne skupnosti in javnih zavodov. Vsi skupaj smo namreč dokazali, da zdravstvene storitve lahko približamo pacientom in jim omogočimo bolj kakovostno življenje.

Prva je na težave dializnih bolnikov ribniško-kočevske pokrajine leta 2008 opozorila dializna bolnica Valerija Gel-ze, ki je po vseh teh letih končno dočakala »svoj dan«. Po desetletjih prošenj, različnih aktivnosti in dokazovanj o potrebi dializnega centra v pokrajini se je odzvala občina Kočevje. Začetnik projekta dializnega centra v lokalnem okolju je bila Občina Kočevje. Takratni župan dr. Vladimir Prebilič je po večkratnih pogovorih z dializnimi bolniki ugotovil, da je življenje pacienta, ki se vsakodnevno vozi na dializo v 60 kilometrov oddaljen kraj zelo naporno in stresno. Pacienti so bili na dan dialize od doma odsotni tudi po več kot deset ur, kar je močno poslabšalo kakovost njihovega življenja. V želji izboljšati življenja pacientov je občina spodbudila javne zavode k skupnemu sodelovanju in bila uspešna. Projekt so podprli tako ZD Kočevje kot tudi nosilec dejavnosti UKC Ljubljana. Projektu se je pridružil tudi Dom starejših občanov Kočevje, ki bo v sklopu izvajanja dializne dejavnosti za paciente zagotavljal hrano.

Odprtja dializnega centra Kočevje so se udeležili vsi predstavniki sodelujočih pri projektu kot tudi ministrica za zdrav-je dr. Valentina Prevolnik Rupel. Nagovoril nas je direktor ZD Kočevje Emir Kudozović, nato ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel, župan občine Kočevje Gregor Košir, direktor UKC Ljubljana doc. dr. Marko Jug, dr. med., predstojnik Kliničnega oddelka za nefrologijo v UKC Ljubljana prof. dr. Miha Arnol, dr. med. ter na koncu še dolgoletna borka za dializo in dializna bolnica Valerija Gelze, ki je povedala:

Zgodba ima dolgo brado. Marca prihodnje leto bo že deseto leto, odkar sem zopet na hemodializi po 15-letni transplantaciji ledvice. V več kot tridesetih letih nefrologije sem se, prav zaradi oddaljenosti dializnega centra, zdravila z vsemi tremi načini zdravljenja kronične ledvične odpovedi. Po letu in pol mukotrpne vožnje v Ljubljano sva z nefrologom dr. Jernejem Pajkom na kratko govorila tudi o tistih sivih lisah mreže hemodializnih centrov v Sloveniji. Preteklo je veliko vode, počasi nam je prišla naproti tudi stroka, čeprav ne vsi. In ko nas je spoznala še lokalna skupnost, se je zadeva premaknila iz mrtve točke. Misija nemogoče, čeprav nekje v daljavi, je postala mogoča.

Minilo je sedem “suhih let”, da smo dočakali slavnostno otvoritev prve dislocirane enote UKC Ljubljana – HDC Kočevje oktobra 2024. Med pomembnimi gosti, novinarji in nefrologi sem imela tudi sama priložnost sodelovati. Bilo je lepo, nepozabno, predvsem pa dobrodošlo za skoraj vse paciente DLB jugovzhodne regije. Skupaj z zaposlenimi se bomo trudili, da ostanemo in postanemo butični center HDC. Vsem, ki ste sodelovali in pomagali pri projektu res iskreno hvala.«

Na otvoritvi sta bila prisotna podpredsednica Zveze društev ledvičnih bolnikov Slovenije Larisa Hajdinjak in predsednik Milan Osterc. Oba sta več let sodelovala pri dogovarjanjih na različnih nivojih za pripravo in dokončanje projekta dializnega centra na ribniško-kočevskem območju.